Kürtaj genel olarak istenmeyen gebelik diye tabir edilir. istenmeyen gebelikten kurtulma yoları vardır ama riskleride vardır. çocuk aldırma çok tehlikelidir. kürtaj ameliyatı uzun sürmez pompa ile çekilir spermler video ve film ile resimleri vardır. kürtaj olurken narkoz verilir hemde full bayıltılır. kürtaj çeşitleri olanak sağlar buna kürtajdan sonra kanama azda olsa olmaktadır. kürtaj sonrası psikoloji bozuk olur çünkü kötü bişidir çocuk aldırtmak kadar günah bişi yoktur. kürtaj günahmı diye sormayın bir bebeğin hayatına engel oluyorsunuz. kürtaj olmak çeşitli nedenlerden dolayı kürtaj yapan yerler hastanelerde hastaneler ve kürtaj tehlikeleri anlatılmaktadır. 3 aylık bebeğe kürtaj olurmu tabiiki olabilir ama 4 aylık ile 5 aylık veya 6 aylık bebeğide aldırmak tehlikeli ve hükmen yasaktır. 2 aylık ise sorun olmaz bebeklere kürtaj olmaz aldırılırmı diye sormayın.  

Kürtaj

21 Şubat 2018, Çarşamba 11:17:47

Kürtaj gnel olarak istenmeyen gebelik diye tabir edilir. istenmeyen gebelikten kurtulma yoları vardır ama riskleride vardır. çocuk aldırma çok tehlikelidir. kürtaj ameliyatı uzun sürmez pompa ile çekilir spermler video ve film ile resimleri vardır. kürtaj olurken narkoz verilir hemde full bayıltılır. kürtaj çeşitleri olanak sağlar buna kürtajdan sonra kanama azda olsa olmaktadır. kürtaj sonrası psikoloji bozuk olur çünkü kötü bişidir çocuk aldırtmak kadar günah bişi yoktur. kürtaj günahmı diye sormayın bir bebeğin hayatına engel oluyorsunuz. kürtaj olmak çeşitli nedenlerden dolayı kürtaj yapan yerler hastanelerde hastaneler ve kürtaj tehlikeleri anlatılmaktadır. 3 aylık bebeğe kürtaj olurmu tabiiki olabilir ama 4 aylık ile 5 aylık veya 6 aylık bebeğide aldırmak tehlikeli ve hükmen yasaktır. 2 aylık ise sorun olmaz bebeklere kürtaj olmaz aldırılırmı diye sormayın.
 ÜYELER İÇİN
 Anasayfa
 Üye Ol
 Şifremi Unuttum
   
 K.Adı
 Şifre
 
 EVLİLİK ALIŞVERİŞİ
 
 Gelinlikler
 Abiyeler
 Nişanlıklar
 Gece Kıyafetleri
 Kına Gecesi Kıyafeti
 Damatlıklar
 Smokinler
 Davetiyeler
 Nikah Şekerleri
 Alyans ve Takı
 Gelin İç Giyim
 Gelin Ayakkabısı
 Gelin Buketi
 Gelin Tacı
 Gelin Arabası
 Düğün Yemeği
 Düğün Pastası
 Düğün Mekanı
 Düğün Fotoğrafçısı
 Düğün Organizasyonu
 Müzik Organizasyonu
 Ses Işık Dj Kiralama
 Balayı Tatili
 Gümüş ve Aksesuar
 Çocuk Gelinlikleri
 Çocuk smokinleri
 EV EŞYALARI
 Beyaz Eşya
 Mobilya
 Ev Tekstili
 Ev Elektroniği
 Küçük Ev Aletleri
 Banyo
 Mutfak
 Halı
 Perde
 Züccaciye
 MAĞAZALAR
 Moda Evleri
 Düğün Salonları
 Rent A Car
 Kuyumcular
 Emlakçılar
 Çiçekçiler
 Mobilyacılar
 Güzellik Salonları
 Fotoğraf Stüdyoları
 Evden Eve Nakliyat
 Kozmetik
 Peruk - Postiş - ÇıtÇıt
 İş Elbiseleri
 Ev Tekstili
 Tekne Kiralama
 Oteller
 Turizm Acentaları
 Organizasyon Firm.
 BİZ KİMİZ
 Hakkımızda
 Bize Ulaşın
 Web Tasarım
 GÜZEL SÖZLER
 Evlenme Teklifi
 Aşk Şiirleri
 Davetiye Sözleri
 Sevgi Mesajları
 Önemli Gün Mesajları
 NİKAH HAZIRLIĞI
 Nikah Daireleri
 Nikah İşlemleri
 Dini Nikah
 İNTERAKTİF
 Evlilik İlanları
 Çiftlerin sayfaları
                  Kürtaj

AYIN ŞANSLI ÇİFTİ

kürtaj

Emel Dursun&Mert Kavak

 
 KÜRTAJ

kürtaj

kürtaj resimleri

KÜRTAJ (İSTENMEYEN GEBELİK)

 • Kürtaj veya küretaj (rahim tahliyesi) rahim içindeki bir gebeliğin özel yöntemlerle sonlandırılmasıdır. Kürtaj Kadının arzusuyla 10. gebelik haftasına kadar yasal olarak uygulanabilir.

 • Not: kürdaş, kürtaş, kurtaş,kurtaj, çocuk aldırma gibi ifadeler sık kullanılmakla beraber tam doğru değildir, doğrusu kürtaj dır.


 • Gebelik haftanızı hesaplayın>>
   

 • Evli kadınlarda kürtaj uygulamasında eşler de müdahaleye rıza vermelidirler.

 • Evli olmayan ve 18 yaşın üzerinde olan kadınlar kürtaj konusunda kendi isteklerine göre hareket ederler.
   

 • "Yasal Tahliye" adından da anlaşılacağı gibi ülkemizde reşit kadınlarımıza tanınmış tümüyle yasal ve çağdaş bir haktır.
   

 • Kürtaj yalnızca ve ancak Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanınca uygulanır. Yapılan kürtaj işlemi gizli kalır.
   

 • Not: ülkemizde düşük ilacı (RU-486) kullanılmamaktadır. Dünyanın çoğu ülkesinde (gelişmiş olan ülkeler dahil) ve bizde kürtaj işlemi , aşağıda anlatılan vakum tekniği ile uygulanır.
   

 • Dikkat: gebelik testi ister pozitif ister negatif olsun, asla "söktürücü iğne" gibi yöntemlere kendi kendinize başvurmayın. Bu ilaçların gebelik durumlarında işe yaramaları tıbben mümkün değildir.
   

 • "İlk hamilelikte uygulanan kürtaj sonrasında bir daha hamile kalınmaz!!" -- bu yalnızca bir hurafedir. Dikkatli ve vakumla uygulanan bir kürtaj kadının genital sistemine zarar vermez.
   

 • Gebeliğin tıbben sakıncalı olması durumunda (anneyle ilgili gebeliğin riskli olduğu hastalıklar, bebeğin ileri derecede sakat olduğunun ya da öldüğünün belirlenmesi gibi) kürtaj uygulaması için yasal süre 10 haftayı aşabilir. Bu durumda birden fazla uzman doktorun kurul oluşturarak karar vermeleri gerekir.
   

 • Kürtaj Uygulaması


   

 • Yasal tahliyeler hem lokal anestezi, hem de genel anestezi altında uygulanabilir. Genel anestezi altında kürtaj her ne kadar maliyeti biraz artırsa da, işlemin tümüyle ağrısız seyretmesi açısından çağdaş ve etkili bir yöntemdir.
   

 • Kürtaj uygulama tekniği doktordan doktora belirgin farklılıklar gösterir. Aşağıda yazıyı hazırlayan doktorun (Op. Dr. Kağan Kocatepe) VAKUM UYGULAMA TEKNİĞİ anlatılmaktadır:
   

 • Kürtaj Tekniği
   

 • Gebelik haftası ultrasonla belirlendikten sonra dikkatli bir jinekolojik muayene yapılır. Vajina ve rahimağzı bakterilerden arındırılmak amacıyla dezenfekte edildikten sonra, rahimağzını sabitlemek için plastik bir alet vajinadan yerleştirilir ve lokal anestezik madde uygun olarak rahimağzı içine enjekte edilir, veya genel anestezi için anestezi uzmanı tarafından gerekli işlemler başlatılır.
   

 • Daha sonra çok ince plastik kanüller rahimağzından rahim içine ittirilir. Bazen rahimağzı sert olabilir ya da gebelik 6. haftanın üzerinde olması nedeniyle daha geniş çaplı plastik kanüller kullanılması gerekebilir. Bu durumda rahimağzını genişletmek için özel "buji" adı verilen aletler kullanılır. Kanül yerleştirildikten sonra kanüle bir enjektör iliştirilir. Enjektörde oluşan vakum yardımıyla rahimin içi vakumla boşaltılır.
   

 • 10. haftaya yakın olan gebeliklerde bazen rahim içine metal aletler sokularak rahimin tümüyle boşaltıldığından emin olmak gerekebilir, ancak bu çok ender bir durumdur.
   

 • Rahimin içi tümüyle boşaltıldıktan sonra kanül çıkarılır, diğer tüm aletler çıkarılır ve hastanın 10 dakika istirahati sağlanır.
   

 • Tüm bu kürtaj işlemleri 6. gebelik haftasına kadar olan gebeliklerde 5 dakika, 6 ile 10 arası olan gebeliklerde 5-15 dakika sürer. Bu süre Kadın-Doğum uzmanının çalışma süresidir. Genel anestezi uygulandığında hastanın uyuması, işlemin yapılması ve hastanın kendine gelmesine 20-40 dakika eklenmelidir.
   

 • Riskler
   

 • Yasal sınırlar içinde (10. gebelik haftasına kadar uygulanan kürtaj) oluşması muhtemel riskler büyük oranda işlemi uygulayan Kadın-Doğum uzmanının tecrübesine bağlıdır.
   

 • -Lokal anesteziyle yapılan kürtaj uygulamalarında işlem esnasında en sık rastlanan sorunlar lokal anestezik maddeye aşırı duyarlılık ve vazovagal senkoptur (uterusun sabitlenmesi amacıyla takılan alet nedeniyle bayılma oluşması). Bu, geçici ve selim bir durumdur. Yaklaşık %1 oranında görülür.
   

 • -İşlemden hemen sonra en sık görülen sorun bulantı ve kusmadır. Bazen bayılma hissi oluşabilir. Bu durum da yaklaşık %1 oranında gözlenir ve hayati tehlike yaratmayan geçici bir durumdur.
   

 • -Bazen rahim ağzı kanülün geçmesine izin vermeyecek şekilde sert olabilir ve işlem yarıda bırakılabilir (görülme oranı: yaklaşık 700'de 1). Tahliye bir hafta sonrasına ertelenir.
   

 • -Gebelik çok erken ise (<5.5 hafta) tahliye başarısız olabilir. Tahliye bir hafta sonrasına ertelenir. Tecrübeli bir Kadın-Doğum uzmanı erken bir gebeliği tahliye etme girişiminde bulunmak yerine belli bir süre bekledikten sonra tahliye etmeyi önerir.
   

 • -Özellikle gebelik büyükse kürtaj işlemi esnasında aşırı kanama olabilir. Yasal sınırlar içinde yapılan kürtaj uygulamalarında oluşan kanamalar hayati tehlike yaratmaz.
   

 • -Çok ender durumlarda ve çoğunlukla yasal sınırı aşan (10. gebelik haftası sonrası uygulanan) kürtaj uygulamalarında işlem esnasında rahim delinebilir
   

 • -Özellikle çok erken gebelik haftalarında uygulanan kürtaj esnasında işlemden birkaç saat sonra görülen nadir bir sorun da rahim içinde kan birikmesidir (görülme oranı 500'de 1). Hayati bir tehlike yaratmayan bir durumdur ve rahimin içindeki kan boşaltılarak tedavisi sağlanır.
   

 • -Enfeksiyon oluşacaksa bu genellikle işlemden 6-7 gün sonra ortaya çıkar ve kendini ağrı, akıntı, aşırı kanama şeklinde belli eder. Kürtaj sonrası verilen antibiyotikleri düzenli olarak kullanmanız durumunda bu sorun da ender olarak gözlenir.
   

 • -İçeride "parça kalması" durumunda genellikle ilk iki haftada adet esnasındaki kanamadan çok daha fazla kanama görülür ve bu kanama pıhtı şeklinde ve koyu renklidir. Kanamanın ağrılı olması kural değildir. Bazen parça düştüğü gözlenebilir.
   

 • -Kürtaj uygulaması sonrası geç dönemde ender görülen bir sorun rahimağzında yapışıklık oluşmasıdır (rahim içi değil!). Kendini kürtajdan 4-6 hafta geçmesine rağmen ağrı oluşması ancak bir türlü adet kanamasının olmaması ve ilaç tedavisiyle de kanama oluşturulamaması şeklinde gösterir. Tedavisi yapışıklığın ufak bir işlemle açılması şeklindedir ve üreme sağlığında kalıcı hasar bırakan bir durum değildir.
   

 • -Kürtaj uygulaması sonrası geç dönemde görülen en önemli, ancak çok ender bir sorun işlem esnasında rahim iç tabakasının aşırı hasar görmesi sonucunda oluşan yapışıklıklardır (Asherman sendromu). Kendini kürtajdan 4-5 hafta geçmesine rağmen adet kanamasının olmaması ve ilaç tedavisiyle de kanama oluşturulamaması şeklinde gösterir. Usulüne uygun yasal sınırlar içinde yapılan tahliyelerde ve özellikle de vakumla yapılan işlemlerde ender olarak gözlenir.
   

 • Uyarılar ve tehlike işaretleri
   

 • Kürtaj işleminden belli bir süre sonra (genellikle bir hafta sonra) kontrole çağırılacaksınız. Bu kontrol gebeliğin tümüyle sonlandırıldığından, enfeksiyon oluşmadığından, işlem esnasında spiral takılmışsa spiralin uygun konumda olduğunun belirlenmesi açısından çok önemlidir. Bu kontrol ihmal edilmemelidir. Eğer kanama, parça düşürme, aşırı ağrı, ateş gibi durumlar ortaya çıkarsa kontrol günü beklenmemeli ve hemen doktorla irtibata geçilmelidir.


 • kürtaj
   


   

   
   EVLİLİK HAZIRLIĞI
   Söz bohçası
   Nişan Bohçası
   Çeyiz Hazırlığı
   Örgü ve Dantel
   Gelinlik Seçimi
   Damatlık Seçimi
   Gelinlik Kiralama
   Damatlık Kiralama
   KREDİLER
   Evlilik Kredisi
   Konut Kredisi
   İhtiyaç Kredisi
   Taşıt Kredisi
   GÜZELLİK VE BAKIM
   Cilt Bakımı
   Sivilce Sorunu
   Saç Bakımı
   Saç Dökülmesi
   Vücut Bakımı
   Kilo Kontrolü
   Makyaj Sırları
   Diyet Listesi
   Selülit Sorunu
   Göğüs Bakımı
   Bacak Bakımı
   Manikür-Pedikür
   SAĞLIK VE CİNSELLİK
   Cinsel İlişki
   Cinsel Pozisyonlar
   İlk Gece
   Adet Bozuklukları
   Doğum Kontrolü
   Gebelik
   Psikolojik Sorunlar
   İslamda Cinsellik
   Erken Boşalma
   İktidarsızlık
   Kızlık Zarı
   Kürtaj
   Bel Soğukluğu
   Vajinismus
   Tüp Bebek
   Orgazm
   Kısırlık
   KADIN VE AİLE
   Erkeğini Tanı
   İlk 3 yıla Dikkat
   İslamda Evlilik
   Erkekler Ne İster
   Mantıkmı Duygusalmı
   Aile İçi Problemler
   İhanetin Sebepleri
   İlişkinizi Kurtarın
   İkinci Bahar
   ASTROLOJİ
   Burçlar ve Özellikleri
   Günlük Falınız
   Rüya Tabirleri
   TARİFLER
   Yemek Tarifleri
   Börek Tarifleri
   Pasta Tarifleri
   Tatlı Tarifleri
   Salata Tarifleri
   ESTETİK
   Meme Estetiği
   Botox
   Saç Ekimi
   Lazer Epilasyon
   Burun Estetiği
   Kaş Kaldırma
   Bölgesel Zayıflama
   Liposuction
   Penis Büyütme